Baldur’s Gate

baldurs_gate.jpg

Fani klasycznego, papierowego RPG mogli czuć niedosyt, kiedy pierwsze gry tego gatunku ukazywały się na rynku. Najbardziej popularny system Advanced Dungeons and Dragons nie miał godnego odwzorowania w wirtualnym świecie. Przynajmniej dopóki nie ukazał się Baldur’s Gate – gra, która stała się nową definicją gatunku.

Esencją nie-komputerowego RPG jest całkowita swoboda działania. To gra wyobraźni, w której wszystkie chwyty są dozwolone – w ramach charakterystyki danego świata. To zupełnie coś innego, niż sterowanie wirtualną postacią, która ma ograniczone możliwości.

Twórcom Baldura jednak się udało. Stworzyli świat fantasy tak rozbudowany, że limity to ostatnia rzecz, o której myśli gracz uruchamiając ten tytuł. Baldur’s Gate jest tak rozbudowany, że nie sposób powtórzyć dwa razy tej samej rozgrywki.

Najwięksi fani grają w BG całymi latami i wciąż bywają zaskakiwani kolejnym zwrotem akcji czy nową napotkaną postacią. Doskonała grywalność to efekt połączenia zasad AD&D, ciekawych postaci, interakcji między tymi postaciami, ogromnego świata i setek misji do wykonania. Dzięki temu gra nigdy się nie starzeje.

Nieco archaiczna wydaje się dziś jedynie szata graficzna. Baldur’s Gate został stworzony z myślą zarówno o fanach klasycznego RPG, jak i graczach komputerowych. CI pierwszy mogą tu odnaleźć nawiązania do świata AD&D na każdym roku, ci drudzy po prostu dobrze się bawić i nie przejmować skomplikowanymi zasadami systemu.

Przewaga gry komputerowej jest widoczna zwłaszcza w trakcie walki. Wprawdzie możliwości gracza komputerowego są mniejsze, niż klasycznego RPG-owca, jednak walka może toczyć się dynamicznie, bez ciągłego kalkulowania trafień i obrażeń.

Zostaw odpowiedź