Historia e-sportu

Czy za jakiś czas będziemy oglądać zawody e-sportowe w publicznej telewizji?

E-sport zyskuje coraz większe rzesze fanów w Polsce i na świecie. Rozgrywki LCS League of Legends oraz Eleague Counter-Strike: Global Offensive z udziałem Polaków były transmitowane przez Polsat. E-sportowców będzie można również na Igrzyskach Azjatyckich w 2022 roku. Również coraz więcej klubów sportowych zaczyna inwestować w e-sekcje. Nad Wisłą, pierwszy klub, który się zdecydował na otwarcie takiej sekcji to Legia Warszawa. Ze względu tak dynamicznego rozwoju warto choć nieco przybliżyć początki e-sportu.

Na początku był… Standford

W październiku 1972 roku pierwsze rozgrywki miały miejsce na Stanford University. Zawody zostały zorganizowane w oparciu o grę Spacewar, a nagrodą dla zwycięzcy była roczna prenumerata czasopisma Rolling Stone. W 1980 miał miejsce największy, jak na ówczesne czasy, konkurs gamingowy pod patronatem Atari. The Space Invaders Championship zgromadziło ponad 10 tysięcy graczy ze Stanów Zjednoczonych, co przyczyniło się do zaistnienia gier video w mainstreamie.

Buum na rynku

Kolejne lata były równie owocne dla branży gier video jak i zarówno samych graczy, czego skutkiem było stworzenie podwalin do dzisiejszego e-sportu. Na początku lat 90 zaczęły powstawać pierwsze gry, które za pomocą Internetu umożliwiały grę w co najmniej szesnastu graczy. Prekursorem dzisiejszych MMO była właśnie gra Netrek. Do popularności gier przyczyniło się w tamtym czasie również tournee Nintendo po USA w ramach Nintendo World Championships. Zaczęły powstawać programy telewizyjne, który emitowały zmagania graczy, takie jak: brytyjskie GamesMaster i Bad Influence! oraz australijski program A*mazing.

A jak jest teraz?

Fanów e-sportu nadal nie brakuje, świadczyć o tym może popularność YouTubowych kanałów poświęconych graniu czy tysiące ludzi na widowni katowickiego spodka podczas Intel Extreme Masters World Championship. Obecnie w Polsce trwają debaty czy nowelizacja ustawy o sporcie z 2010 roku pozwala na jednoznacznie określić e-sport jako sport. Natomiast nowe prawo daje z całą pewnością możliwość powstania Polskiego Związku E-sportowego. Kiedy doczekamy polskiej reprezentacji e-sportu na Igrzyskach Olimpijskich? Możliwe, że już niebawem.

Zostaw odpowiedź